מזג האוויר בהודו

עונות השנה בהודו - איפה לבקר ומתי

תחזית מזג אוויר מעודכנת לאיזורים נבחרים

מזג האויר בתת היבשת ההודית

תת היבשת ההודית מכונה כך בשל שיטחה העצום. בשל גודלה ומיקומה על פני כדור הארץ האקלים בה מגוון וניתן למצוא בה מספר אזורי אקלים. בהודו ישנן מדבריות המהוות חלק מרצועת המדבריות העולמית אך ישנם גם אזורים הסמוכים לקו המשווה וכתוצאה מכך שורר בהם אקלים טרופי.

שרשרת הרי ההימלאיה עם פסגות ההרים הגבוהות ביותר בתבל מכוסה ברוב השנה בשלג. בשל מגוון האקלים הרחב בהודו ניתן לבקר בה בכל חודשי השנה. יש לבנות את המסלול בצורה נכונה כדי ליהנות ממזג אויר מיטבי. כמו בישראל: עונת החורף שלנו היא גם עונת החורף בהודו וכך גם לגבי הקיץ. חורף הוא לאו דווקא העונה הגשומה. הודו מושפעת מאד מגשמי מונסון, שהם גשמי קיץ ומתחילים בדרום ואט אט מתפשטים צפונה.

צפון הודו ואזור ההימלאיה ההודית

החודשים המומלצים לטיול בחלק זה הם מתחילת אפריל ועד סוף אוקטובר.

לדאק – לא להגיע לפני תחילת יולי ועד אמצע ספטמבר. תנאי מזג האויר קשים בהם ומעברי ההרים סגורים בשל השלגים. בתקופה זו של השנה ניתן להיתקל בגשמי מונסון בחודשים יולי-אוגוסט.

החלקים הגבוהים כמו אזור ספיטי ולדאק יהיו נעימים מאד מבחינת הטמפרטורות והאזורים הנמוכים כמו רישיקש יהיו חמים יותר ולחים. אזור רישיקש טוב יותר לטיול בחורף אבל ברוב המסלולים נקשרת רישיקש לטיול בצפון הודו.

מרכז הודו ואזור רג'סטאן

האזור המכונה הודו הקלאסית ובו אתרי תיירות משמעותיים רבים מבחינה היסטורית. התקופה המומלצת לטיול היא מאמצע אוקטובר ועד לסוף מרץ. מזג האויר נעים ונח ובלילות קריר. זהו חורף ללא גשמים. כל מי שמתכנן טיול באזור דלהי, אגרה, ערי רג'סטאן השונות וגם וורנאסי, מומלץ לכוון את הטיול לחודשי החורף.

דרום הודו

חלקה הדרומי של הודו מוקף מרצועות חוף ובמרכז ישנם אזורים הרריים ואזורים מישוריים. דרום הודו מורכבת מחופי ים עם עצי קוקוס ומיערות גשם טרופיים וערים סואנות ומלאות בבני אדם. בדרום הודו כדאי לטייל בחודשי החורף, מאוקטובר ועד מרץ. אלו חודשים חמים אך פחות חמים מחודשים אחרים. גשמים יכולים לרדת מאמצע אוקטובר ועד סוף דצמבר.

מומבאי

העיר שוכנת מול החוף המערבי שלה, מה שגורם למזג האויר בה לטרופי ולכן חם בה לכל אורך השנה. חודשים מרץ עד אוקטובר – עונה רטובה כשביוני עד ספטמבר מושפעת העיר מגשמי המונסון. בין נובמבר לפברואר הטמפרטורה סבירה יותר, נעים בצורה יחסית יותר לטייל בעיר והלחות נמוכה יותר.

 

איי אנדמאן

כ-1,000 ק"מ מחופי הודו נמצאים איי אנדמאן. קבוצת איים זאת בשליטתה של הודו מהווה מקום מצויין לנופש. מזג אויר טרופי המאפשר לבקר באיים במהלך השנה כולה עם עדיפות לחודשים דצמבר עד תחילת אפריל.